Üyelik Girişi
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret25180
Anlık
Yarın
11° 20° 6°

Anasayfa

Türk musikisi tarihinin en büyük bestekârı adına verilen ‘Itri Klasik Türk Musikisi Ödülleri’ Aya İrini’de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Itri’nin hayatını anlatan sinevizyon gösterisiyle başlayan etkinlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Erdoğan mesajında, “Ödüle layık görülen sanatçıları canı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. Gecede İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ‘Yılın Türk Musikisi Kurumu’ seçilirken; Göksel Baktagir, ‘Yılın Türk Musikisi Bestekârı’ ödülüne layık görüldü. Gecede Fatih Salgar şefliğinde Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu da konser verdi. Programın sonunda konuşma yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Bu ödüllerin kültür ve sanat hayatımızda yeni sayfalar açacağına, geleneği yaşatacak yeni musikişinasları teşvik edeceğine yürekten inanıyorum” dedi.
Enstruman bilimi (organoloji), bir enstrumanla veya birçok enstrumanla ilgili teknik ve tarihsel bilgileri araştırır. Enstrumanların nasıl ve nerede doğduklarını, doğdukları toplum veya kültür içindeki yeri ve anlamlarını, nasıl yapıldıklarını, zaman içinde geçirdikleri evrimi ve teknik özelliklerini inceler, bunlarla ilgili bilgileri tanzim eder. Bir enstruman bilimcisi de (organolojist), enstrumanla veya enstrumanlarla ilgili her şeyi bilebilir, âdetâ bir müzik arkeoloğu gibi çalışır ve enstrumanların tarihsel süreçlerini detaylı bir şekilde araştırıp ortaya çıkarır. Enstruman bilimi veya enstruman bilimciliği, genel olarak müzikolojinin bir dalıdır ve önemlidir. Fakat müzik, enstruman bilimi veya bilimciliğinden ibaret değildir. Müzik, yaşayan bir sanattır ve icrâ önemlidir. Enstrumanın bilimi, dinleyiciyi pek fazla ilgilendirmeyebilir, bu özel ve akademik bir alandır. Elbette enstrumanları araştırmak ve onlarla ilgili bilimsel nitelikte bir “bilgi" ortaya çıkarmak önemlidir.
Eda Karaytuğ, Mehtap Demir, İmran Salkan ve Züleyha'dan oluşan Yedi Cihan Kadınları grubu, söyledikleri Türkçe, Azerice, Kürtçe ve Arapça şarkılarla gönülleri mest etti. Türk kültürünün tanıtımına hizmet etmek için 2009'da faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsü'nün, 'Farklı Diller Ortak Ezgiler' konserlerinin ilki İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı. Züleyha'nın solist olarak yer aldığı grup konserlerine Yunus Emre'nin "Ben Yürürüm Yane Yane" dizeleriyle başladı. Yunanca, Arapça ve Kürtçe seslendirilen "Ada Sahilleri" şarkısını; Kürtçe, Lazca ve Türkçe söylenen "Cilveloy" türküsüne seyirciler de eşlik etti. Osmanlı makamlarından ve yerel halk müziklerinden örnekler sunan Yedi Cihan Kadınları'na saz heyeti eşlik etti. Gazeteci-yazar Kalust Şalcıoğlu'nun sunduğu 'Farklı Diller Ortak Ezgiler' gecesinin müzik yönetmenliğini
 1